Menu Zamknij

Czym jest integracja sensoryczna?

integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna to nic innego jak zdolność odczuwania przez dziecko wszelakich bodźców, jakie dostarczane są z zewnątrz poprzez słuch, wzrok, węch, smak czy dotyk. Dzięki temu najmłodsi mogą sprawnie rozumować i organizować własne otoczenie.

Bardzo często jednak właśnie w tych pierwszych latach życia dzieci wykazują na tym polu różnego rodzaju zaburzenia. Integracja sensoryczna zawodzi i z całą pewnością prowadzi do dysfunkcji na różnych etapach życia i prawidłowego rozwoju. Zazwyczaj dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej są nadwrażliwe na dotyk, są otępiałe bądź wręcz przeciwnie zbyt nadpobudliwy i mają problemy z motoryką ruchu.

Sklep Montessori dla dzieci i rodziców

Dodatkowo, dzieci wykazujące zaburzenia na tle integracji sensorycznej bardzo często mają kłopoty z koncentracją uwagi a co za tym idzie, z nauką. Zdarza się, że są agresywne, rozdrażnione, płaczliwe, marudne. Mają niską samoocenę, nie są pewne siebie. Co więcej, u sporej liczby z nich występują zaburzenia mowy i wymagana jest terapia z pomocą logopedy.

Bez wątpienia dzieci wykazujące zaburzenia integracji sensorycznej powinny być poddawanej wielotorowej terapii. Można ją odbywać na specjalnych zajęciach terapeutycznych bądź w warunkach domowych. Nierzadko doskonale sprawdzają się pomoce dydaktyczne w formie zabawek edukacyjnych czy kreatywnych, jakie dostępne są na przykład w sklepie dla dzieci. Każdy rodzic może je wygodnie nabyć i ćwiczyć z dzieckiem podczas zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *