Menu Zamknij

Samochodowa instalacja gazowa, LPG

LPG

Wielu kierowców marzy o posiadanie amerykańskiego auta z potężnym ośmiocylindrowym silnikiem. Nic dziwnego, bowiem dźwięk takiej jednostki napędowej jest naprawdę wyśmienity. Jednakże ze względu na swoją pojemność skokową, tego typu motor spala ogromne ilości paliwa. Dlatego też coraz więcej właścicieli takich pojazdów montuje w nich instalację gazową.

Amerykańskie krążowniki szos

W Stanach Zjednoczonych wszystko musi być największe. Reguła ta odnosi się również to samochodów. Wielkie sedany, potężne SUV-y, olbrzymie pick-upy, to wszystko ma swój niepowtarzalny urok. Stąd też mają one wielkie grono miłośników na całym świecie, nie tylko w Ameryce. Problem jednak w tym, że ich eksploatacja w europejskich warunkach nie jest łatwa. Duże gabaryty pojazdów sprawiają, że ciężko się nimi manewruje na zatłoczonych parkingach, a ponadto, koszty ich utrzymania są wysokie.

Silnik ośmiocylindrowy

Silnik ośmiocylindrowy to wizytówka wielu amerykańskich samochodów. Tego typu jednostki napędowe producentów pochodzących zza oceanu uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Cechuje je bowiem wysoka kultura pracy oraz piękny dźwięk. Problemem jest jednak ich zapotrzebowanie na paliwo. Nierzadko bowiem ośmiocylindrowe motory potrzebują ponad 20 litrów benzyny na 100 km w cyklu miejskim.

Instalacja LPG

Rozwiązaniem problemu związanego z wysokimi rachunkami na stacjach paliw jest montaż instalacji gazowej. Silniki w wielu amerykańskich pojazdach to stosunkowo proste konstrukcje, które doskonale znoszą zasilanie tego typu paliwem. Co prawda, spalanie LPG będzie trochę wyższe aniżeli benzyny, jednakże różnica w cenie obydwu paliw sprawia, że jazda na autogazie to realne oszczędności. Wówczas koszt przejazdu 100 km amerykańskim krążownikiem będzie porównywalny do kosztu przejazdu popularnym modelem na benzynie.

Nikt nie ma wątpliwości, że amerykańskie auta mają swój urok. Jednakże ich koszty eksploatacji sprawiają, że niewielu kierowców może pozwolić sobie na posiadanie takiego pojazdu. Niemniej jednak, samochodowa instalacja gazowa stanowi rozwiązanie, które znacznie obniża ich koszty eksploatacji, przez co auta te stają się bardziej dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *