Menu Zamknij

W świecie różnych technik obróbki – toczenie, dłutowanie, frezowanie

koła zębate samolot

Obróbka skrawaniem to termin używany do opisania różnych procesów, w których narzędzie skrawające, takie jak na przykład dłutaki Fellowsa – usuwa niepożądany materiał z części w celu uzyskania określonego kształtu lub powierzchni.

Sektor przemysłowy bez wątpienia wykorzystuje większość części obrabianych warsztatowo, szczególnie w produkcji produkcyjnej i urządzeniach mechanicznych. Wały i koła zębate to tylko kilka przykładów części powszechnie stosowanych w tym sektorze i produkowanych przy użyciu różnych technik obróbki, gdzie dłutaki do rowków wpustowych i tym podobne narzędzia pełnią niebanalną rolę. Rzućmy okiem na mini przegląd najpopularniejszych przemysłowych procesów obróbki.

Toczenie i dłutaki – rozwiązanie idealne do obróbki przedmiotów cylindrycznych

Toczenie wykorzystujące dłutaki VIS do kół zębatych jest prawdopodobnie najpowszechniejszym procesem obróbki przemysłowej stosowanym do produkcji części dla sektora przemysłowego. Podczas tego procesu obrabiany przedmiot obraca się z dużą prędkością, podczas gdy narzędzie tnące z ostrą krawędzią stopniowo przesuwa się, usuwając zbędne warstwy materiału. Oczywiście istnieją również i inne metody technologii obróbki kół zębatych walcowych – jednak toczenie zdaje się być jedną z najczęściej wybieranych.

Toczenie odbywa się na tokarce i umożliwia wytwarzanie części cylindrycznych, które mogą mieć cechy zewnętrzne lub wewnętrzne. Operacje toczenia, takie jak wytaczanie i gwintowanie, są wykorzystywane do obróbki szerokiej gamy elementów, w tym rowków, stożków, gwintów, płaskich powierzchni i złożonych konturów.

Frezowanie – przydatne przy wielu operacjach obróbczych

Frezowanie to proces, w którym do usuwania materiału wykorzystuje się nie dłutaki do produkcji kół zębatych, ale noże obrotowe. Frezarka wyposażona jest w ruchomy stół, na którym mocowany jest materiał. Na większości frezarek narzędzia tnące są nieruchome, a stół przesuwa materiał tak, aby można było wykonać żądane cięcia. Niektóre z operacji, które może wykonać frezarką to: struganie, cięcie, wręgowanie i frezowanie właśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *