Dostarczanie wody dla przemysłu spożywczego jest objęte dużymi restrykcjami. Ryzyko zanieczyszczeń mikrobiologicznych musi być zminimalizowane, aby nie powstało zagrożenie dla zdrowia osoby, która będzie spożywać wodę lub produkt wytworzony z zastosowaniem tej wody. Każda dostarczana do przemysłu spożywczego woda jest testowana, a ewentualne zanieczyszczenia są powodem jej wycofania z użytku. Złe wyniki testów mogą być też powodem nałożenia na producenta wysokich kar pieniężnych.
Jakie zagrożenia niesie za sobą użytkowanie źle oczyszczonej wody?
Przede wszystkim są to zagrożenia zdrowotne. Zanieczyszczenia mikrobiologiczne wpływają bardzo negatywnie na organizm żywy, dlatego ich zawartość jest niedopuszczalna. Ponadto źle oczyszczona, nieprzetestowana wcześniej woda zmienia smak i jakość napojów, które są z niej produkowane. Jeśli woda była sprawdzona, a w wyniku produkcji powstał napój bardzo odbiegający od standardów, należy wziąć pod uwagę, że zanieczyszczenia mogły mieć swoje źródło w powietrzu lub w surowcach oraz substancjach używanych podczas produkcji napoju.
Jak wygląda proces uzdatniania wody pitnej?
Aby woda pitna dostarczana do produkcji napojów miała odpowiednio neutralny smak, by nie zmieniać docelowego smaku napoju, musi być odpowiednio uzdatniona. Woda nie może być twarda, ponieważ wysokie stężenie soli wapniowych źle wpływa na jakość napojów. Ponadto taka woda wpływa również na pH napojów oraz na ich stabilność mikrobiologiczną. Aby woda miała odpowiednią jakość, do jej uzdatniania stosuje się zwykle procesy takie jak odwrócona osmoza, ultrafiltracja, zmiękczanie i dejonizacja.
Woda pitna do produkcji powinna być również oczyszczona z pozostałości wolnego chloru. Można to uzyskać w procesie oczyszczania filtrami z węglem aktywowanym. Na każdym etapie uzdatniania należy pamiętać o skutecznej dezynfekcji oraz o użytkowaniu jedynie czystego, specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu ryzyko zakażenia mikrobiologicznego będzie znikome.
O czym powinien pamiętać dostawca wody do produkcji napojów?
Przede wszystkim o tym, że warto wprowadzić w zakładzie higienicznie zaprojektowane systemy uzdatniania wody. To rozwiązanie gwarantuje wysoką jakość materiałów i komponentów użytych przy konstrukcji urządzenia, pozwala na proste czyszczenie, monitorowanie i konserwację wszystkich elementów systemu. Używanie tak zaprojektowanej instalacji pozwala również na zwiększenie wydajności poprzez wydłużenie czasu przeznaczonego na przygotowanie wody. Przy tradycyjnych systemach, istotne jest robienie dłuższych przerw, podczas których przeprowadzane są skomplikowane procesy czyszczące sprzęt. W instalacji higienicznej jest to proces zdecydowanie szybszy.
Co najważniejsze, systemy higieniczne znacznie redukują koszty eksploatacyjne dzięki oszczędnościom uzyskanym na zużyciu środków chemicznych, wody i energii.
Każdy producent napojów oraz dostawca wody pitnej do produkcji tych napojów musi pamiętać
o wyborze odpowiedniej instalacji, która długoterminowo zagwarantuje odpowiednią jakość wody
i zabezpieczy przed skażeniem mikrobiologicznym czy korozją instalacji. Zachowując ostrożność i działając według zasad określonych przez prawo, można być spokojnym.