Menu Zamknij

Jakie wykształcenie musi posiadać księgowa?

doradca podatkowy Warszawa

Księgowa to zawód wymagający ogromnej odpowiedzialności. Specjalista tego rodzaju zajmuje się przecież finansami i rozliczeniami firmy z państwowymi instytucjami oraz kontrahentami. Od tego rodzaju specjalisty wymaga się więc przede wszystkim wykształcenia wyższego.

Ponieważ do tej pory na terenie Polski nie został utworzony ani jeden typowy kierunek, który dawałby możliwość zdobycia szerokich kompetencji osobom chcącym wykonywać ten zawód – nie istnieje kierunek „księgowość” a jedynie specjalizacje, to wymaga się, by księgowi posiadali niezbędne kwalifikacje pozwalające na rzetelną obsługę klienta.

To nie wszystko, każda osoba, która chce zostać księgowym jeszcze przed objęciem samodzielnego stanowiska musi przejść odpowiednią praktykę. Zazwyczaj jeszcze na studiach podejmuje więc staż w biurze rachunkowym czy dziale księgowym dużych firm. Dzięki temu kolejne umiejętności doradca podatkowy. Warszawa podobnie jak inne duże miasta są przykładem lokalizacji, w których rośnie zainteresowanie wykształceniem w kierunku finansów.

Warto zauważyć, że w wyniku często zmieniających się przepisów prawa dotyczących funkcjonowania i rozliczania firm na rynku polskim, wymaga się, by nawet doświadczony księgowy ciągle się dokształcał. Dzięki dodatkowym kursom może uaktualniać swoją wiedzę, tak by jeszcze lepiej zadbać o interesy każdego klienta.

Oprócz wykształcenia, księgowa musi posiadać szereg innych kompetencji. Mówi się tu przede wszystkim o ogromnym poczuciu odpowiedzialności, skrupulatności czy systematyczności. Księgowa musi być obowiązkowa, wykazywać się idealną pamięcią, umiejętnością pracy pod wpływem stresu czy możliwością pracy prowadząc kilka projektów jednocześnie. Do tego musi być komunikatywna i otwarta na kontakty z ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *